Amiért a cserépkályhák gazdaságos üzemeltetésűek
A cserépkályha nagy tömege és a füst elvezetésének módja miatt a meleget szivacsszerűen szívja magába. Amikor elérte a maximális hőtároló képességét, akkor kezdi magából kifelé sugározni a meleget. Folyamatos üzemnél naponta elég csak annyi fát eltüzelni benne, ami a nap során leadott hőmennyiséget a falazatban pótolja. Tehát a cserépkályha tulajdonképpen egy hőtároló éléskamra.A samottéglákból alakított tűztérben égő tűz meleg füstje a csempékkel borított kályha füstjáratait és belső-külső burkolatát felmelegíti. Mivel az említett burkolatok esetében nagy tömegű anyagról van szó, ezért ennek átmelegítése, de egyben - a fűtés befejezése után – visszahűlése is hosszabb időbe kerül. Így érhető el, egyrészt a cserépkályhák viszonylag hosszú ideig tartó meleghatása és egyben jó hatásfokuk is.
Mikor kell egy cserépkályhát átrakni?
Kontár nem normális “szak”emberek szerint évente, kétévente. Szakirodalom szerint vegyes tüzelésnél 6-8 év, fatüzelésnél 10-12 év. Ezek a számok normális rendeltetésszerű használat esetén értendők. Nyilvánvaló, hogy hamarabb kell átrakni az olyan kályhát amibe gumicsizmával, tejeszacskóval, linóleumdarabbal, gumidarabokkal stb tüzeltek, mint amibe fával.
Mért kell átrakni egy cserépkályhát? Erre azért van szükség, mert a kályhát összetartó anyagok a sok hőingadozás miatt elöregednek, elgyengülnek. Hogyan történik egy cserépkályha átrakása? A felújítás menete abból áll, hogy a kályhákat lebontják a talpazatig, majd a csempéket kitisztítják, a régi béléseket eltávolítják.. Miután a bontás és tisztítás megtörtént, újra elkezdik építeni a csempesorokat, közben beépítve új anyagból készült járatokat és béléseket, falazatot.
Mik azok a hibák amik csak a cserépkályha átrakásával szüntethető meg?
Törött csempék a kályhatestben - Rosszul kiékelt tüzelőajtó, amit mar kívülről benyúlva sem lehet megjavítani - Kályhacsempék függőleges fugái megnyílnak. -A kályha meleg állapotban is füstöl, pedig a kémény rendben van
A cserépkályha tisztítását mindig száraz, puha ruhával, vagy kefével végezzük. Mivel a kályhacsempe egy porózus kerámiaipari termék, ezért a vele kapcsolatba kerülõ nedvességet a máz hajszálrepedésein keresztül magába szívja, és ha a vizes ruhánk koszos volt, akkor a csempe ezt a koszos levet fogja magába szívni, ami természetesen a csempénk elszínezõdésével fog együtt járni. A csempe által beszívott koszos lébõl visszamaradt koszt a máz alól eltávolítani nem lehet. A csempéken található esetleges makacsabb szennyezõdést tiszta alkoholos puha ronggyal próbáljuk meg eltávolítani. Ne használunk zsíros, olajos kencéket a csempe fényesítésére, tisztítására!
Központi fűtéses cserépkályha
Ez egy igen hálás kis berendezés. Tüzelünk a kályhában, és meleg van mindenhol. Hurrá nagy az öröm. Az elgondolás nem lenne rossz, ha mindenki szeretne minőségi anyagokból és szakemberrel építtetni. Na de milyen a legtöbb ember? „Ócsón, gyorsan, de márazonnal”. Bizony ez a hozzáállás megbosszulja magát előbb vagy utóbb. Különösen központi fűtéses cserépkályha esetében.
Milyen a jó tűzifa?
A jó tűzifa száraz, max. 20% nedvességtartalmú keményfa. Magas gyantatartalmú fák, pl. gyümölcsfák, fenyő, nem alkalmasak kandallóban történő tüzelésre. A legideálisabb az ún. "lábon száradt" keményfa, ahol a fa felélte saját nedvességtartalmát, így az már tökéletesen száraz. A szárítást mi magunk is végezhetjük. Ehhez egy a szabadba lévő fedett hely (pl. féltető) szükséges, amit a levegő szabadon átjárhat, vigyázva arra, hogy nedvesség közvetlenül ne érhesse. A száradáshoz szükség idő, ideális esetben 1,5 év. A fa víz-, és gyantatartalma jelentősen befolyásolja a kandalló füstölését és hőleadását. A tűztér belső felületére és üvegajtajára ráégett gyanta csak igen nehezen távolítható el, ezért pl. fenyőfát csak gyújtósnak használjunk.
http://www.cserepkalyhak.hupont.hu/1/referencia
Cserépkályha Csempék,Kandalló,Készitése,Építése,Gyártása